Basın Haberleri

Diyabet Önleme Haftası(16-22 April.)

Diyabet Önleme Haftası(16-22 April.)

Diyabet, ülkemizde giderek yaygın olan ve ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Diyabetik bireylerin yaşam kalitesini arttırmak beslenme, egzersiz, tıbbi tedavi ve eğitim olmak üzere dört ana faktörde mümkündür.

Dünyanın her yerinde diyabetleriyle çok fazla insan hayatta kalıyor ve hükümetler diyabete karşı farkındalığı önlemek ve bilinçlendirmek için halk sağlığına katkıda bulunmaya çalışıyor.

NHS İngiltere, Diyabet İngiltere ve Halk Sağlığı İngiltere, ilk Diyabet Önleme Haftasını başlattı. 16-22 Nisan 2018 tarihleri ​​arasında yürütülen kampanyada, tip 2 diyabet, bunun nasıl önlenebileceği, ilişkili komplikasyonlar ve risk gruplarında farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Ayrıca İngilterede halkı bilgilendirecek.

Çoğu insan diyabeti olan 22.000 kişinin her yıl erken bittiğini bilmek için şok olur. Tip 2 diyabet, çalışma çağındaki kişilerde önlenebilir görme kaybının önde gelen nedenidir ve böbrek yetmezliği, kalp krizi ve inme için önemli bir katkıda bulunur.

Tip 1 diyabetin önlenemediği ve yaşam tarzıyla bağlantılı olmadığı durumlarda, Tip 2 diyabet yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla büyük oranda önlenebilir.

İnsanları sağlıklı bir kiloyu korumaya ve daha aktif olmaya teşvik eden davranışsal müdahalelerin durumu geliştirme riskini önemli ölçüde azaltabileceğini gösteren güçlü uluslararası kanıtlar vardır.

Resource: https://www.pcc-cic.org.uk